Schody w mieszkaniu lub domu są niezbędne do stworzenia ciągów komunikacyjnych pomiędzy piętrami. Prowadzą na kolejne kondygnacje budynku, na antresolę, poddasze czy strych. Decydując się na budowę schodów lub ich kupno, warto wiedzieć, które gatunki drewna najlepiej się do tego nadają, ponieważ ich częste użytkowanie wymaga odpowiedniego materiału. Mądry wybór gatunku drewna znacząco przekłada się bowiem na ich żywotność. Jakie w takim razie wybrać drewno, by schody służyły przez wiele lat?
Czy wybór drewna na schody ma znaczenie?
Zadaniem schodów w przestrzeni mieszkalnej jest łączenie pięter, jednak w ich przypadku ważna jest nie tylko funkcjonalność, ale też parametry techniczne drewna oraz walory estetyczne. Czasem można się spotkać z przekonaniem, że tak naprawdę wybór drewna nie ma większego znaczenia, ponieważ za ochronę jego powierzchni odpowiedzialne są specjalne środki impregnujące. Oczywiście impregnacja jest niezbędna do utrzymania ich w dobrym stanie, jednak gatunek drewna ma również ogromne znaczenie. Powszechnie wiadomo, że drewno drzew liściastych znacznie lepiej sprawdza się w tej roli niż drzewa iglaste. Jakie są w takim razie różnice między nimi?
Schody z drewna drzew liściastych
Najważniejszym parametrem w wyborze drewna na schody wewnętrzne, szczególnie te, które będą często użytkowane, jest twardość. Drewno określone jako twarde jest przede wszystkim wytrzymałe, odporne na ścieranie i małożywiczne. Na tego typu schodach, jeśli oczywiście są one dodatkowo zabezpieczone, najdłużej nie widać śladów użytkowania i uszkodzeń mechanicznych. Z rodzimych gatunków drzew na schody zazwyczaj wybierane jest drewno dębowe, jesionowe i bukowe. Przyjrzyjmy się parametrom technicznym poszczególnych rodzajów drewna.
Drewno dębowe – zaklasyfikowane w II klasie twardości Brinella, jest więc drewnem bardzo twardym, ciężkim, sprężystym. Charakteryzuje je duża wytrzymałość na uszkodzenia oraz średnia kurczliwość.
Drewno jesionowe – jest twarde, wytrzymałe, ciężkie i trudno łupliwe. Według skali Brinella znajduje się w III klasie twardości. Drewno jesionowe o ciemniejszym zabarwieniu charaktreryzuje się większą twardością i wytrzymałością w porównaniu do jaśniejszych odmian tego drzewa.
Drewno bukowe – III klasa twardości Brinella, jest średnio ciężkie, łatwo łupliwe. W drewnie mogą występować pęknięcia z powodu nierównomiernej kurczliwości tego surowca. Podatne na wszystkie metody obróbki mechanicznej.
Schody z drewna drzew iglastych – dlaczego należy unikać tego rozwiązania?
Tak naprawdę schody można zrobić z każdego gatunku drewna, jednak w przypadku drzew iglastych nie jest to do końca trafna decyzja. Dlaczego? Przede wszystkim takie drewno jest miękkie, żywiczne i po prostu słabsze w porównaniu do wcześniej wymienionych gatunków. Co to oznacza w praktyce? Schody wykonane z drzew iglastych, nawet przy zastosowaniu odpowiedniej impregnacji, będą mniej odporne na uszkodzenia, a ślady użytkowania pojawią się stosunkowo szybko. Biorąc pod uwagę fakt, że schody są inwestycją na lata, warto więc wybrać mądrze.
Mimo tego, że z każdego drewna można zbudować schody, warto dobrze przemyśleć swoją decyzję. W naszej ofercie posiadamy schody wewnętrzne bukowe, jesionowe oraz dębowe, czyli takie, które charakteryzują się najlepszymi parametrami technicznymi.