Podesty drewniane, spoczniki – dlaczego warto je zamontować?
Spocznik nie jest niezbędnym elementem schodów, jeśli jednak zostanie zamontowany, znacznie zwiększy się ich funkcjonalność oraz wygoda użytkowania. Podest drewniany jest poziomą powierzchnią, która dzieli poszczególne biegi schodowe. Bardzo często montuje się go w przypadku wysokich schodów lub takich, które podzielone są na partie, ze względu na zmianę kierunku położenia.
Podest drewniany jest przede wszystkim bardzo funkcjonalnym elementem schodów. W głównej mierze umożliwia odpoczynek na płaskiej, szerszej powierzchni podczas korzystania ze schodów, co jest szczególnie istotne w przypadku schodów, z których korzystają starsze osoby. Spocznik zapewnia też dojście do poszczególnych pomieszczeń w wypadku schodów w budynkach wielokondygnacyjnych.
Kolejnym atutem spoczników jest fakt, że znacznie ułatwiają one transport przedmiotów o dużych gabarytach na poszczególne piętra, a ponadto zmniejszają szkodliwość ewentualnego upadku.
Z jakich rodzajów drewna tworzymy podesty drewniane do schodów?
Schody każdego dnia są wielokrotnie użytkowane, dlatego każdy ich element powinien być wykonany z trwałego i wytrzymałego materiału. Jako producent drewnianych schodów oferujemy podesty z drewna dębowego, jesionowego oraz bukowego. Te rodzaje drewna uważa się za najtrwalsze, odporne na uszkodzenia, dzięki czemu elementy z nich wykonane mogą być użytkowane przez wiele lat. Każdy z tych gatunków drewna charakteryzuje się jednak innymi parametrami.
Gatunki drewna na podesty oraz ich cechy charakterystyczne:
drewno dębowe – przede wszystkim charakteryzuje się bardzo wyrazistym usłojeniem i głębokim kolorem; zaletą jest również ciężar oraz odporność na odkształcenia; drewno dębowe z biegiem lat staje się ciemniejsze, więc prezentuje się jeszcze szlachetniej
drewno jesionowe – bardzo twardy gatunek drewna; jest odporne na uszkodzenia, wytrzymałe; gęstość wynosi 750 kg/m3, natomiast twardość według skali Brinella jest na poziomie 4; elastyczność tego gatunku sprawia, że bardzo łatwo poddaje się obróbce mechanicznej
drewno bukowe – ma twardą i zbitą strukturę; jest trwałe, solidne, lecz bardzo dobrze poddaje się obróbce mechanicznej, ma subtelniejszy odcień w porównaniu do wcześniej wymienionych gatunków
Jakie powinny być wymiary podestów drewnianych?
Jeśli chcecie zamontować schody proste, szerokość spocznika musi być taka sama jak szerokość stopnia (nie mniej niż 80 cm). By określić długość spocznika, należy wziąć pod uwagę wielokrotność średniego kroku dorosłej osoby, czyli ok. 63 cm oraz dodać szerokość jednego stopnia. W przypadku schodów łamanych pod kątem prostym podest drewniany musi mieć szerokość większą lub równą szerokości stopnia.
Oczywiście spoczniki mogą się również znajdować na piętrze i w takim przypadku podest powinien być przynajmniej o 20 cm szerszy, choć w praktyce stosuje się jeszcze większe, gdyż znacznie ułatwia to użytkowanie schodów. Jeśli ze schodów będzie korzystać osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim, spocznik powinien mieć szerokość 150 cm.
Spoczniki lite oraz na mikrowczepy – czym się różnią?
Produkowane przez nas podesty drewniane dostępne są w wersji litej oraz tworzone są za pomocą mikrowczepów. Oczywiście spoczniki lite wykonane są z jednego kawałka drewna, z kolei modele z mikrowczepów to tak naprawdę klejone, mniejsze kawałki drewniane. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Spoczniki na mikrowczepy są rozwiązaniem ekologicznym, ponieważ wykorzystujemy odpady powstałe w wyniku obróbki drewna.
Podesty naturalne czy z barwionego drewna?
Prezentowane przez nas drewniane podesty dostępne są w kolorze naturalnego drewna, jednak na specjalne zamówienie naszych klientów możemy zaoferować usługę barwienia drewna, np. za pomocą bejcowania na wybrany kolor. Oczywiście dotyczy to każdego gatunku drewna.
Spoczniki na indywidualne zamówienie
Poza standardową ofertą jesteśmy w stanie wykonać spoczniki drewniane na indywidualne zamówienie. Jeśli potrzebujecie podestów o nietypowych wymiarach, zachęcamy do kontaktu. Podkreślamy również, że zajmujemy się nie tylko produkcją schodów i poszczególnych ich elementów, ale również montażem na terenie całej Polski.